Od 19 marca 2025 r. pracownica lub pracownik - ojciec wychowujący dziecko, w tym rodzice zastępczy (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej) i adopcyjni, mają prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego na warunkach określonych w art. 1802 K.p. i art. 183 § 31 K.p.
Uzupełniający urlop macierzyński jest udzielany bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, jednorazowo, na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika - ojca wychowującego dziecko, w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego (podstawowego). Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie wydane przez szpital, w którym przebywało dziecko oraz dokumenty określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2025 r. poz. 322).
Zgodnie z § 14 ww. rozporządzenia, wniosek o ww. urlop powinien zawierać imię i nazwisko pracownika, termin zakończenia urlopu macierzyńskiego oraz wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie oświadczenia i dokumenty, tj.:
Powyższe wymogi dotyczą odpowiednio wniosku pracownika - rodzica adopcyjnego o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W takim przypadku do wniosku tego pracownika dołącza się również oświadczenia pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie oraz kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci), albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.